17 Bin Yabancıya Konut Satışı Gerçekleşti!

Eyg Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik :

Satışı Özendirecek Uygulamalar Geliştirilmeli

* 2012 yılında mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girmesinin ardından yabancılara gayrimenkul satış rakamı 2.64 milyar dolar seviyesine geldi.” kısmının bu sektöre yapılmış olmasi dolayısıyla gözlemleyebiliyoruz. Yabancı alıcıların gayrimenkul satışlanna ilgisinin oransal olarak artış gösteren yapısı itibariyle olumlu olsa da toplam satış rakamları içerisinde hala oldukça küçük bir pay oluşturduğunu belirtmek lazım” diyor.

Satışı Özendirecek Uygulamalar Geliştirilmeli

2014 yılı itibariyle bahsi geçen büyüklüğün, toplam konut satışları içerisinde yüzde 1,6’lık bir paya tekabul ettiğini aktaran Bul, bu payin artırılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasının önemli olduğunu vurguluyor. Bunun yanında özellikle Istanbul ve Antalya üzerinden yürüyen bir satış eğiliminin gözlendiğini kaydeden Bul, örneğin başkent Ankara’nın payı neredeyse Yalova’nınyarısı düzeyinde seyrettiğini dile getiriyor. Bul, diğer bölgelerde satışı özendirecek uygulamaların da geliştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Genel Müdür Ertuğrul Bul, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “FU Gayrimenkul, çözüm ortağı olarak çalıştığı banka ve kurumların tapu müdürlüklerinde gerçekleştirilen ipotek işlemlerini uzman kadrosu, yaygın aği ve kaliteli süreçleriyle yürüten sektörünün kurucusu, öncüsü ve işlem sayısı bakımından lideri firma olarak, özellikle Türkiye’de kurulu yabancı mevduat bankalan müşterilerinin işlemlerinde gözlemleme şansına sahip oluyoruz. Bizim kayıtlarımız, yabancıların gayrimenkul edinimi noktasına oluşan ülke istatistikleriyle oransal olarak örtüşüyor. Özellikle İstanbul, Antalya, Aydın, Muğla ve Yalova’da yaptığımız ipotek işlemlerinde genel satış eğrisiyle orantılı bir dağılım görüyoruz.” Türkiye genelinde 970 tapuda işlem yapma kapasitesine sahip yaygın ağlan dolayısıyla, portföylerindeki bankalardan yabancıların gayrimenkul edinimini kolaylaştıracak ek çözümler konusunda da talep aldıklarini ve bunlarla ilgili özel çözümler ürettikleri önemlerde olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: “Bu taleplerin yoğunluğu ve Türkiye’de kurulu yabanci mevduat bankaları nezdindeki adresleri, gayrimenkul satın alma istatistiklerinde görülen trendlerle örtüşüyor diyebiliriz.”

 

17 BİN Yabancıya Konut Satışı Gerçekleşti

 Mütekabiliyet yasasının onanmasindan sonra Türkiye’de yabancıya konut satışlarının artış göstermeye başladığını ve 2014 yılında 17 bin civarında yabancıya konut satişi gerçekleştiğini açıklayan AYID Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sadıkoğlu, “Mütekabiliyet yasası çıkmadan evvel yabancılar Türkiye’de konut sahibi olabilmek için öncelikle şirket

 

 

Yorum Yap