AE Mimarlık, 2015’te 75 Projeyi Hayata Geçirecek!

AE Mimarlık 2015’te 75 Projeyi Hayata Geçirecek…

İstanbul’un sayılı mimarlık ofislerinden biri olan ve 1991 yılından beri özellikle Kadıköy’de birçok önemli projeye imza atan AE Mimarlık, kentsel dönüşümün hayata geçtiği 2013 yılından beri yaklaşık 200 proje gerçekleştirdi. Firma, 2015 yılın da 75 yeni projeyi hayata geçirecek. AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı basın toplantısında, kentsel dönüşümle birlikte Bağdat Caddesi’nde hız kazanan inşaat sektörü de değerlendirildi. Şu an eski ve bilinir olmalarından dolayı Bağdat Caddesi’nin en çok iş yapan mimarlık ofislerinden biri olduklarını ifade eden Erkurtoğlu, “40 farklı firmaya ait projelerin çizimi aynı anda yürüyor. Projelerin devamı da gelecek” dedi. Erkurtoğlu, “Günümüzde mimarlık, sadece ‘tasarım mucizesi’ olarak tasvir ediliyor. Oysa bir mimar estetik kadar binanın işlevselliğine de dikkat etmelidir. Her bir metrekareyi doğru değerlendirme lidir. Dışarıdan mükemmel görünen bir yapının işlevselliğinin yanlış çözümlenmesinden dolayı kayıp alanların çok olması, binanın değerini düşüren bir unsurdur. Bu nedenle AE Mimarlık olarak her zaman görselliğin yanında işlevselliği ön planda tuttuğumuz için inşaat firmaları tarafından en çok tercih edilenmimarlık ofislerinden birisiyiz” açıklamasında bulundu.

“Bildiğiniz üzere şu an kentsel dönüşüm ada bazında değil, parsel bazında gerçekleşiyor. Bu yüzden de proje metrekare alanları daha düşük. AE Mimarlık olarak iki sene içerisinde yaklaşık 1 milyon metrekarelik projeyi hayata geçirmemiz, aslında ne kadar çok proje ürettiğimizi de ifade etmiş oluyor” diyen Erkurtoğlu, sadece bir inşaat firmasına son iki yılda 25 parselde proje çizdiklerini belirtti.

Projeler Bağdat Caddesi’nde ağırlık kazanıyor

Yaptıkları projelerin neredeyse yüzde 90’ının Bağdat Caddesi’nde yer aldığını ifade eden Ahmet Erkurtoğlu, sadece Birgen inşaat’a Bağdat Caddesi’nde 10 proje çizdiklerini belirtti. Şehrin siluetini korumanın tüm mimarların asli görevi olduğunu belirten Erkurtoğlu, hayata geçirdikleri projelerde estetik kaygılar içerisinde kaybolmadan, binanın işlevselliğini ön plana çıkardıklarını söyledi. “Günümüzde mimarlık, sadece ‘cephe tasarımı’ yönünden ele alınıyor. Oysa bir mimar estetik kadar binanın işlevselliğine de dikkat etmelidir. Her bir metrekareyi doğru değerlendirmelidir. Dışarıdan mükemmel görünen bir yapının işlevselliğinin yanlış çözümlenmesinden dolayı kayıp alanların çok olması, binanın değerini düşüren ve yatırımcılar zarara sokan bir unsurdur. Bu nedenle AE Mimarlık olarak her zaman görselliğin yanında işlevselliği ön planda tuttuğumuz için inşaat firmaları tarafından en çok tercih edilen mimarlık ofislerinden birisiyiz” diyen Erkurtoğlu, Bağdat Caddesi’nin yenilenen yüzüyle eskisinden daha da güzel bir kimliğe bürüneceğini ifade etti.

Erkutoğlu, kentsel dönüşüm adı verilen “binasal dönüşüm” ile birlikte Kadıköy’de şu an tam bir kaosun yaşandığına dikkat çekti. Özellikle Kadıköy bölgesine, Anadolu’dan ve İstanbul’un Avrupa Yakası’ndan gelen inşaat firmalarının yoğun bir ilgisinin bulunduğunu anlatan Erkutoğlu, inşaat sektörüne sürekli yeni firmaların adım attığını söyledi. Kentsel dönüşümün parsel bazında değil ada bazında yapılması, adalarda emsal transferleri yapılarak yeni donatı alanlarına muhakkak yer ayrılması gerektiğine işaret eden Erkutoğlu, “Aksi takdirde yolların, altyapının, donatı alanlarının değişmediği bu dönüşümde, yaşadığımız kente daha çok yük bindirmiş olacağız ve yaşamaya çalıştığımız kenti daha da yaşanılmaz hale getireceğiz” dedi. Erkurtoğlu, ev sahibi olmak isteyenlerin daha seçici olmalarını tavsiye etti..

 

 

 

Yorum Yap