AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu Yüzde 90 Çoğunluk Yasası Herkesin Hakkını Korur, Şehre Nefes Aldırır

İSTANBUL Anadolu yakasının en fazla kentsel dönüşüm projesi üreten mimarlık ofislerinden biri olan AE Mimarlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yüzde 20’lik ve yüzde 25’lik emsal artışının depreme karşı sağlam olmayan binaların yenilenmesi için fırsat yarattığını, ancak parsel bazında yapılan bu uygulamanın şehre yük getirdiğini belirtiyor.

“Binaların tek tek yıkılıp, yerlerine 4-5 kat daha fazla binanın yapılması kentsel dönüşüm değildir, altyapı, yollar yetersiz kalmakta, yeni donatı alanları yaratılamamaktadır. Yüzde 20 ve yüzde 25 emsal artışı kaldırılmalı ya da azaltılmalı, parseller birleştikçe emsal arttırılmalıdır.” diyen Mimar Ahmet Erkurtoğlu, parsellerin birleşerek ada olmaya teşvik edilmesinin İstanbul’un geleceği açisindan şart olduğunu söylüyor.

Kadıköy’de yaklaşık 30 bin konut olduğunun ve bu konutların henüz yüzde 10’unun dahi yenilenmediği ifade eden Erkurtoğlu, doğru bir kentsel dönüşüm için fırsatın devam ettiğinin altını çiziyor.

Parsellerin birleştikçe emsalin metrekareye göre artması ve ada oluştuğunda ise artı bir oran daha verilmesinin parsel sahiplerini teşvik edici bir etken olacağını söyleyen Erkurtoğlu, “Parseller adaya döndüğü takdirde yatayda veya dikeyde yapılacak yeni yapılanmalarda ada içinde yürüyüş alanları, çocuk oyunları, bisiklet yolları ve yeşil alanlar gibi sosyal donatı alanların daha kolay yaratılabilecektir.” açıklamalarında bulundu.

    

Yorum Yap