Ahmet Erkurtoğlu: “Kentsel Dönüşüm Parsel Bazında Değil, Ada Bazında Ve Plan Dahilinde Yapılmalı”

Bugüne kadar çoğunluğu konutlar ve iş yerleri olmak üzere fabrikalar, sağlık tesisleri, eğitim ve kültür tesisleri, turizm tesisleri, dini tesisler dahil tahmini olarak 10 milyon metrekarenin üstünde proje üreten AE Mimarlık, 2015 Ocak ayından itibaren bugüne kadar Anadolu yakasında özellikle Kadıköy’de 75 projeye imza attı. “Kadıköy’de yaşayan bir vatandaş olarak da fazla geç kalınmadan adına ‘kentsel dönüşüm’ denilen bu ‘yenileme’ hareketinin parsel bazında değil, ada bazında, emsal transferleri yapılarak yeşil alanlar ve donatı alanları yaratılmasını istiyorum” diyen AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu ile projeleri, kentsel dönüşümü ve sektörü konuştuk.

 AE Mimarlık olarak bugüne kadar toplam kaç milyon metrekare proje gerçekleştirdiniz?

Inşaat piyasasında Ahmet Erkurtoğlu olarak 1983 yılından itibaren, AE Mimarlık olarak da 1991 yılından itibaren yer almaktayız. AE Mimarlık olarak 1991 yılından itibaren bugüne kadar çoğunluğu konutlar ve iş yerleri olmak üzere fabrikalar, sağlık tesisleri, eğitim ve kültür tesisleri, turizm tesisleri, dini tesisler dahil tahmini olarak 10 milyon metrekarenin üstünde proje ürettik. Kentsel dönüşüm hareketiyle birlikte

2013 yılından itibaren bugüne kadar 250 parsel bazında yaklaşık olarak 1 milyon metrekarelik proje ürettik.

2015 yılında 75 projeyi hayata geçireceğinizi biliyoruz. Bu projelerden biraz bahsedebilir misiniz?

2015 Ocak ayından itibaren bugüne kadar Anadolu yakasında özellikle Kadıköy’de 75 projeye imzamızı attık. Yıl sonuna kadar da çizimine ve ruhsat işlerine devam ettiğimiz 65 parsele ruhsat almayı hedeflemekteyiz. Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte yine İstanbul’da bilinen inşaat firmalarının büyük ölçekli projelerinde yer almaktayız. Kentsel dönüşüm projelerimizde ağırlıklı olarak Bağdat Caddesi ve civarına proje üretmeye yoğunlaşmış durumdayız. Bunun yanında Aydogan İnşaat, Denizatı Eğitim Kurumlari, Yüksel Yapı, Ferko İnşaat, D Yapi, Asce&Kiral, Genç Yapı, Oran İnşaat, Kosifler Yapı, Demirland İnşaat,

Çakoğlu İnşaat, Yaman Grup. İnanlarUranus Group, Sadıkoğlu İnşaat, TG Yapı, Ağaoğlu Cadde, Başarır İnşaat, MSK Hisar İnşaat, Ulusoy İnşaat, TRC İnşaat, A Mimarlık, Kubilay Urhan İnşaat, Merttaş Inşaat, Ak Yapı, KMK Yapı, Kadıoğlu İnşaat, Alker İnşaat, O2K Yapı, DS Yapı, Turuncu Mimarlık, BRT Yapı, Kütük Mermer İnşaat, Ekşioğlu 3F İnşaat, 4K Yapi, Mata Yapı, On Yapi, BB Yapı gibi inşaat firmalarına etüt ve projeler üretiyoruz. Bunun dışında Kastamonu Belediyesi’ne kültür merkezi, rekreasyon alanları, pazar yeri projesi, açık AVM projeleri, Kızılay’a yurt projeleri, Altunizalde de bir otel projesi, Suudi bir yatırımcıya Sapanca’da bir eğlence merkezi ve Mekke’de 25 bin yataklı otel projesi çalışmalarına devam etmekteyiz.

Fikirtepe’de projelerinizin olduğunu biliyoruz, oradaki projelerinizin son durumu nedir?

Bildiğiniz gibi Fikirtepe’de ilk ruhsatı uzun uğraşmalar sonucu AE Mimarlık olarak biz aldık. Anka Yapı tarafından yapılan Evim Kadıköy projesi çeşitli metrekarelerde 600 daire ve iş yerlerinde oluşan bir projedir. Şu an projenin kaba inşaatı devam etmektedir. Fikirtepe’de iki ayrı adaya ve iki ayrı firmaya ait avan projelendirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Bağdat Caddesi’nde birçok projeyi hayata geçiriyorsunuz. Bağdat Caddesi çok önemli caddelerimizden. Şu anda orada olan dönüşüme nasıl bakıyorsunuz?

Bağdat Caddesi eskiden zeminler dükkan, üst katlar konut olarak kullanılmaktaydi. Ancak günümüzde dünyaca ünlü markaların toplandığı bir cadde haline geldi ve binaların tamamı iş yerine dönüştü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu ve tüm ülkemizi kapsayan planlı alanlar tip imar yönetmeliğindeki yüzde 20’lik artış, kentsel dönüşüm dediğimiz yenileme hareketini tetikleyen en büyük unsur oldu. Aslında bu gizli bir emsal artisidir ancak bu yönetmelik sadece emsal olan yerleri kapsadığı için T.A.K.S.

“YIL SONUNA KADAR DA ÇİZİMİNE VE RUHSAT İŞLERİNE DEVAM ETTİĞİMİZ 65 PARSELE

RUHSAT ALMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ. KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİYLE BİRLİKTE YİNE ISTANBUL’DA BİLİNEN İNŞAAT FİRMALARININ BÜYÜK ÖLÇEKLİ PROJELERİNDE YER ALMAKTAYIZ. KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİMİZDE

AĞIRLIKLI OLARAK BAĞDAT CADDESİ VE CİVARINA PROJE ÜRETMEYE YOĞUNLAŞMIŞ

DURUMDAYIZ.”

 

Yorum Yap