Bağdat Caddesi’nde Evler Ucuzladı!

AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu: İstanbul’un en gözde bölgelerinden Kadıköy Bağdat Caddesi’nde yüzde 85’lere varan arsa maliyetleri yüzünden çok hızlı artan fiyatlar 2 yıldır düşüşte.

ANADOLU Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYIDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Kadıköy Bağdat Caddesi’nde, bir dönem yüzde 85’lere varan arsa maliyeti sebebi ile çok hızlı artan fiyatların 2 yıldır düşüşte olduğunu belirterek, “Ortalama yüzde 30 olan düşüşler, bazı yerlerde yüzde 40’ları aştı.” dedi.

Melih Tavukçuoğlu, hal-i hazırda Bağdat Caddesi’nde 5 bin binanın yenilenme çalışmasinin devam ettiğini, bölgede kentsel dönüşümün yoğun olarak sürdüğünü ifade etti. Bağdat Caddesi ve çevresinde bazı kimselerin iddia ettiği gibi “konut balonunun çok yüksek olmadığını” savunan Melih Tavukçuoğlu, mevcut konut stokunun sadece yüzde 10’unun satılmayı beklediğini kaydetti. Kadıköy Bağdat Caddesi’nde, özellikle bölgenin eski müteahhitlerinin satış konusunda sıkıntı çekmediğini dile getiren Melih Tavukçuoğlu, “Bölgeyi bilmeyen, geçmişinde müteahhitlik olmayan, mali yapısında sıkıntı bulunan inşaat firmaları problem yaşıyor. Daha önce bölgede 100 müteahhit varken, bu sayı 500’e çıktı. Bu firmaların işi almak için hak sahibine olması gerekenden fazlasını taahhüt etmesi, konut fiyatlarının çok hızlı artmasına sebep oldu” şeklinde konuştu.

AYIDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, kentsel dönüşüm başladığından bu yana dönüşümün lokomotifi olan Bağdat Caddesi ve çevresinde binaların sadece yüzde 10’unun

yenilenebildiğini, 15 bin binanın daha yıkılmayı beklediğini söyledi. AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu da, 1991 yılından beri Bağdat Caddesi’nde faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, satışların eskiye göre daha yavaş olması yüzünden projelerin hız kestiğini söyledi. Ahmet Erkurtoğlu, “Caddede 100 projeden 10’u yavaş gidiyor. Eskiden 100 kentsel dönüşüm projesi aldığımız bölgede, şimdilerde bu sayı 15’e kadar düştü. Arz fazlalığı ve yavaşlayan satışlar nedeniyle müteahhitler artık gelen teklifleri değerlendirmiyor. Eskiden yüzde 75’leri aşan kat karşılığı anlaşma oranları yüzde 6568’lere geriledi” diye konuştu. (AA)

Yorum Yap