‘Bağdat Caddesi’ne Hafriyat Kamyonu ve İş Makinaları Girişi Yasaklanmalı!

YILI, ağırlıklı Kadıköy ve Bağdat Caddesi olmak üzere yaklaşık 100 mimari projeyle kapatmaya hazırlanan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Baskani Mimar Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşümü Bağdat Caddesi özelinde değerlendirdi. Kentsel dönüşümü, binasal dönüşüm olarak ifade eden Erkurtoğlu, “Alet Yasası sayesinde binalar sağlamlaştırılıyor, depreme dayanıklı hale getiriliyor. İstanbul’a ve özellikle de kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı Bağdat Caddesi’ne baktığımız zaman ise iyileştirmenin yanında çok vahim bir durumun da ortaya çıktığını görüyoruz.
Kentsel dönüşüm adı verilen binasal dönüsüm’le birlikte Anadolu Yakası’nda, özellikle de Bağdat Caddesi’nde su an tam bir kaos yasanıyor. Bağdat Caddesi Kızıltoprak’tan başlayarak Maltepe ilçesine kadar uzanıyor. Suadiye ‘den başlayarak Caddebostan’a kadar uzanan bölge de Türkiye’nin ve dünyanın prestijli markalarnin en az bir adet mağazası yer alıyor.
Bağdat Caddesi her zaman Türkiye’nin en önemli alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri olmuştur, gençlerin buluşma noktasıdır, ancak kentsel dönüşümle birlikte Bağdat Caddesi’nin her tarafı şantiye alanına döndü, yapılan her inşaat, trafik kaosuna sebep olan her kamyon, oluşan tüm kirli görüntüler Bağdat Caddesi’nin imajını zedeliyor, Bağdat Caddesi kimliğini kaybediyor.” derken, kentsel dönüşümle birlikte Bağdat Caddesi’nden tasinan ev sahipleri ve kiracıların sayısında artış olduğunu, inşaatlar bu sekilde plansız devam ederse trafik yoğunluğunun da daha fazla artacağını ifade ediyor. Hızlıca bir çözüm planı üretilmesi gerektiğinin altını çizen Mimar Ahmet Erkurtoğlu, “İnsan ve trafik yoğunluğu hesaplandığı zaman Bağdat Caddesi’nin kentsel dönüşümünde bu yoğunluğu kaldıracak alt yapı, yol, yeşil alanlar ve rekreasyon alanları yaratılmadığını görüyoruz.”

       

Yorum Yap