Başka Sektörden Gelenler Çıkıyor!

 Gayrimenkulün büyükleri sokak arasına indi

Bağdat Caddesi’ndeki dönüşüm cazibesine büyük firmalar da katıldı. Tahincioğlu’dan sonra Ağaoğlu da Bağdat Caddesi’nde apartman projeleri yapmaya başladı. Ağaoğlu, 5 apartman projesi, Tahincioğlu ise 12 proje yapıyor. Bağdat Caddesi’nde başlayan kentsel dönüşüm, gayrimenkulün devlerini caddeye çekti. Tahincioğlu ve Ağaoğlu gibi büyük şirketler Bağdat Caddesi bölgesinde birçok sokakta proje yapmaya başladı. Diğer projelerinden farklı olarak caddenin sokaklarında 20-30 daireli butik apartman projeleri yapan şirketler bunun için ana markaları yerine alt markalar oluşturmuş. Tahincioğlu, iştiraki Nidapark AŞ ile Ağaoğlu ise Cadde inşaat ile sokak arası projelerde yer alıyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun Bağdat Caddesi’ndeki projelerini ise Ali Ağaoğlu’nun eski hayat arkadaşı Ayten Alpar yürütüyor. Ali Ağaoğlu’nun yüzde 60, Ayten Alpar’ın yüzde 40 ortaklığa sahip olduğu Ağaoğlu Cadde inşaat şu anda bölgede, Caddebostan’da 22 daireli Hakkıbey Apartmanı, Şaşkınbakkalda 41 daireli Ata Apartman, Erenköy’de 86 daireli Kaptan Apartmanı, Fenerbahçede 35 daireli Derya Apartmanı, Feneryolu’nda 24 daireli Burç Apartman olmak üzere 5 projede toplam 208 üniteli konut yapıyor. Caddedeki projeleri hakkında konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Ayten Hanım Cadde’de butik projeler yapıyor. Kabacan biten projeler var, teslimler mayısta başlayacak” dedi. Bölgede yeni projeler için görüşmelerinin devam ettiğini aktaran Ali Ağaoğlu, “Karlı bulursak bölgede proje almayı sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı. Ancak bitirecek gücü olmayanın da satarım -yaparım mantıyla Cadde’de proje yaptığını kaydeden Ali Agaoglu, bu mantıkla iş yapanların zorlandığını söyledi. Ağaoğlu, daire sahiplerinin daha fazla alma isteğiyle macera şeklinde ne yaptığı belli olmayan firmalarla yola devam ettiğini bunun da sonucu olarak birçok binanın yarım kalma sorunuyla karşı karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

 Tahincioğlu 2017’de teslimlere başlıyor

Tahincioğlu, Bağdat Caddesi’de, 12 kentsel dönüşüm projesi hayata geçiriyor. Tahincioğlu bölgede ilk teslimin yaparken projelerin önemli bir kısmını 2017 içinde teslim ediyor. Ağaoğlu da ilk teslimlerine gelecek yıl başlayacak. Caddede iş yapan firmalar ise Cadde’yi ve büyük gayrimenkul firmaların gelişini şöyle değerlendirdi. Boyrazoglu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boyraz, dünyanın sayılı caddelerin arasında olan Bağdat Caddesi cazibesine büyük firmalarında kapıldığını belirtirken, “Halihazırda 1500 projenin devam ettiği Cadde’de daha önce 500 konut ve üzeri projeler yapmakla tanınan büyük firmalar son 2 yıldır bu caddede 20-30 daireli projeler yapıyor dedi. Büyüklerin bölgeye daha çok prestij için geldiklerini kaydeden Boyraz, ancak büyüklerin caddeden pek memnun kalmadıgını belirtti. Herkesin butik iş yapması nedeniyle kendilerini etkileyen bir durum olmadığını anlatan Boyra zorlu, “Ada bazında bir dönüşüm olmadığı için herkes parsel bazda iş yapıyor. Sadece alım güçleri fazla olduğundan daha fazla proje alabiliyorlar” dedi.

Büyük firmalarda pişmanlık oluşmaya başladı

Uzunal Tau Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uzunal. Cadde’nin butik ve kaliteli işleri göstermeaçasundan iyi bir noktada olduğunu belirtti. Ayrıca kentsel dönüşüm sonrası caddede büyük bir rant oluştuğunu aktaran Umunal, “Ancak 1-2 yıldan bu yana Cadde bu değerini kaybediyor. Bu nedenle büyük firmalarda biraz pismanlik oluşmaya başladı” değerlendirmesini yaptı. Bu nedenle büyük firmaların artak yeni proje almaktan vazgeçmeye başladığını söyleyen Uzunal. “Çünkü bu firmalar hem çok yer aldı hem de satışlar artık kötü. Hem daire fiyatları geriye düştü hem de satışlarda çok alternatif var. Bağdat Caddesi’ne dışandan çok firma geldi hatta ülke dışından gelenler oldu. Bu firmalar proje almak için çok fazla vaatler vererek proje almaya başladı. Kimi yerde daire başına 250 bin toplamda ise 3 milyon TL’ye varan taahhütlerde bulundular. Ancak şimdi o başlayan projelerde sorunlar var. Kimisi geciktirdi, kimisi iskan alamadı. Kimisi kira vermedi” dedi. Ahmet Uzunal şunları söyledi: “Bu nedenle şimdi firmalar bu problemli daireleri satarken de fiyatları kırıyor. Biz Cadde’de 1 milyon dolara daire satmaya çalışırken hemen bir arkamızdaki 1.5 milyon liraya satmaya çalışıyor. Önceden 900 bin dolara satmaya çalıştığı daireyi 600 bin dolara satmaya çalışanlar var. Çünkü 10 tane daha şantiyesi var. Satarım yaparım şeklinde onları da yapmaya çalşıyorlar. 2 yıl önes 80 metrekarelik daireler 800-900 bin TL’ye satılıyordu, şimdi bu fiyata 3+1’ler satılıyor. Öyle olunca büyük firmalar bundan şikayetçi.” Cadde’de birçok projeye imza atan AE Mimarlık Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu, Bağdat Caddesi’nde inşaat yapmanın inşat firmaları açısından bir ayrıcalık taşıdığını, bu nedenle caddeye yüzde 80-85 gibi anlaşama oranlarıyla girenler olduğunu söyledi. Erkurtoglu, büyüklerin girişini cadde için artı olarak değerlendirdi.

BAŞKA SEKTÖRDEN GELENLER ÇIKIYOR

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYIDER) Başkanı Melih Tavukçulu. Bağdat Caddesinin önemli olması ve bu caddede karlı olanın daha yüksek olacağını düşündüklerinden bu bölgeye geldiklerini kaydetti. Ancak artık şehrin her yerinde kalan aşağı yukarı birbirinin aynısı olduğunu aktaran Tavukçuoğlu. Karlar artık yüzde 10-20’lerde dolaşıyor. Bu nedenle caddede uzun yıllardır iş yapan firmalar kalabilir ancak sonradan bu ise giren tekstilci, kuyumcu gibi firmalar buradan çıkacaktır. Yavaş yavaşta çıkmaya başladılar” yorumunu yaptı. Büyükler için şehrindanda büyük arazilerde konut üretmenin daha kolay olduğunu ifade eden Tavukçuoğlu, “Çünkü o büyük arazilerde 24 saat çalabiliyorlar. Ancak biz şehrin içinde belirli saatler arasında çalışıyoruz. Hafta sonu ise çalışamıyoruz. 3 vardiya çalışmaya alışık firmalar bundan dolayı caddede fazla kalacagin düşünmüyorum’ açıklamasını yaptı.

       

Yorum Yap