Bir Mimar Gözüyle…

SATIŞ sözleşmesi, lokasyon, inşaatta kullanılan malzemelerin markası vs.. liste uzadıkça uzuyor.

Konut satın alırken, dikkat edilecek hususları artık herkes biliyor… Peki, ev satın alırken hangi mimari kriterlere dikkat etmek gerekiyor?

Anadolu Yakası’nın en çok kentsel dönüşüm projesi üreten saygıdeğer ağabeyim, Mimar Ahmet Erkurtoğlu 5 maddede “ev satın alırken dikkat edilecek mimari kriterleri” açıklıyor

Sektöründe çeyrek asri deviren ve sadece 2015 yılında Anadolu Yakası’nda gerçekleştirdiği 400 kentsel dönüşüm projesiyle bir rekora imza atan Mimar Ahmet Erkurtoğlu, konut sahibi olacakların o konutun mimari özelliklerini de gözden kaçırmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Emlak Konut’un, akabinde GYODER’in başlattığı kampanyalar ve bankaların konut faiz oranlarında yaptığı indirimler çerçevesinde konut satışlarında yeniden bir artış söz konusu olmaya başladı. Konut alıcısı bu tarihi fırsattan yararlanıp konut satın alırken, bazı kriterleri de göz önünde bulunduruyor.. evin lokasyonu, ulaşımı, inşaat malzemelerinin markası, odaların büyüklüğü kadar tüm detayları A’dan Z’ye inceliyor.

Ancak çoğu zaman mimari detayları ise Bir mimar gözüyle… göz ardı ediyor.

Mimar Ahmet Erkurtoğlu, “Ömeğin; bir evin hangi yöne konumlandığı çok önemli. Tüm odaları ya da odalarının büyük çoğunluğu güneye ve doğuya bakan evler, hem gün işığından daha fazla faydalanır hem de isi yalıtımi minimuma iner.” açıklamalarında bulunurken, son zamanlarda yapılan mimarilerde çoğunlukla cephe estetiğine önem verildiğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Binaların işlevselliğine dikkat edilmiyor. Bundan dolayı konut çözümlerinde kayıp alanlar çok fazla oluyor. Biz AE Mimarlık olarak öncelikle işlevselliğe sonra estetiğe önem veriyoruz. Ayrıca Türk mimarisi, hem mimarlık ofisleri hem de müteahhitler tarafından göz ardi ediliyor. Bu göz ardı ediliş ise geleneksel aile yapımıza uygun değil. Çünkü yatak odaları ile oturma odaları iç içe geçmiş durumda. Oysa evin kapısını açtığınız an karşınıza yatak odası çıkmamalı. AE Mimarlık olarak mimari çözümlerimizde dikkat ettiğimiz noktalardan biri de bu. Özel alanlar ile genel alanları her zaman ayırıyoruz. Yatak odalarini evin arka kısmina yerleştirirken, oturma alanlarini ise ön kısımda konumlandırıyoruz. Özel yaşamın mahremiyeti nedeniyle, çocukların büyümesi, yaşam kalitesinin artması ve eve gelen misafirler göz önünde bulundurulduğunda, AE Mimarlık olarak mümkün mertebe her odaya bir ebeveyn banyo yapmaya çalışıyoruz. Banyoyu antreye baktırmıyoruz, mutfağı kesinlikle salonun yanina konumlandırıyoruz.”

İstanbul’un artık birbirinin benzeri kutu şeklinde, sadece cepheleriyle göz kamaştırıp hiçbir işlevselliği bulunmayan konutlara teslim olduğunu belirten Mimar Ahmet Erkurtoğlu, ev satın alırken dikkat edilmesi gereken 5 mimari unsuru ise şu şekilde sıralıyor:

Brüt net farkı ve depreme dayanıklılık: Daire alırken dikkat edilecek ilk konu, brüt alanin net alana oranıdır. Örneğin; 100 metrekarelik bir daire alındığında, dairenin net alanı 50-60 metrekare değil, yaklaşık 80-85 metrekare olmalidir. Yani brüt alanin oranı net alana az olmalıdır.

Dolayısıyla konut alicisi kullanmadığı alanin değil, kullandığı alanin bedelini ödemiş olur. Depreme dayanıklılık konusunda ise seçtiğiniz konutun deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilip edilemediğini kontrol etmeniz, bina ve zemin etüdünü uzmanlardan faydalanarak yaptırmanız gerekir.

Binanın taşıyıcı sisteminde önceden onarım yapılmış mı?

Binada bulunan çikmalar, sonradan müdahale ile açılan boşluklar, kaldırılan duvarlar, bodrum katı olup olmaması, hazır beton kullanımı, suya karşı alınan önlemler, çevredeki diğer binaların durumu ve etkisi gibi kontrolleri muhakkak yaptırılmalı.

Sihhi tesisat ve Elektrik tesisatları: Döşeme veya siva altında kolon tesisat borularinin kalitesi ve bağlantılarinin iyi yapılması, mutfak ve banyolar da tesisatlarin iyi şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli, çamaşır, bulaşık vb. makinalar için tesisat bağlantıları, sıcak su tesisatinin olup olmaması, havalandırma ve işık kontrolü, donatlarda (lavabo, küvet vb.) çatlama, kırılma ve su sızdırma gibi unsurlara dikkat edilmeli.

Elektrik sisteminin özeliklerini öğrenerek: siva altı kablolanin kaliteli ve TSE belgeli olması, priz, anahtar ve aydınlatma elemanlarinin yeterliliği, uygun konumlandırılması ve ayrı sigortalardan çalışıp çalışmadiğinin kontrola yapılmalı. Apartmanin ortak alanlarında yer alan aydınlatmalarda elektrik kesilmesi gibi normal dişi durumları destekleyecek sistemler, hareket sensörleri, jeneratör konfor ve güvenliğiniz için önemlidir. Ayrıca binanın ve dairenin isitma, soğutma ve havalandırma sistemi, kullanılan sihhi tesisatlar ve yangin güvenliği gibi konular da kontrol edilmeli.

Kapılar, pencereler, çatılar ve bodrum katlari: Kapı ve pencerelerin mekanizmalari eksiksiz ve düzgün çalışmalı, ISI ve ses yalıtımi uzman firmalarca yapılmış olmalı. Ev gün işığından ne kadar faydalanabilirse, o kadar değerli ve yaşanabilirdir. Ayrıca pencerelerin dışarıdan kolay temizlenebilir olması da önemli. Binanın dış girişi de seçimi etkileyecek unsurlardan biridir. Girişte hava olaylarından korunmak için rüzgarlık veya saçak bulunması; binanin gece yarısı güvenli bir şekilde girebileceğiniz şekilde aydinlatiliyor olması, yabancılann girişini caydıracak düzeneklerin bulunması güvenliği yüksek seviyeye çıkarır.

Duvarlar, tavanlar, zeminler: Suve isi yalitimi iyi yapılmış duvar, tavan ve döşemelerde küflenme, çatlama, kabarma, dökülme olmaz. Balkon ve teraslarda suyun rahatlıkla uzaklaşabilmesi, döşemelerin kolay temizlenebilir olması da göz ardı edilmemeli.

lyi haftalar..

Yorum Yap