“Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri” Yaz Sonu Başlıyor!

MERT İNAN İstanbul

Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit tarafından 1895’de kurulan Darülaceze Başkanlığı, İstanbul’da iki önemli projeden ilkini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Üçüncü havalimanına komşu olarak planlanan “Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’ndeki çalışmalara yaz sonunda AE Mimarlık tarafından başlanacak. Yeni Darülaceze için düzenlenen yarışmayı kazanan Mimar Ahmet Erkurtoğlu, İstanbul’un Arnavutköy ilçesindeki dev kompleksin dünyada bir benzerinin olmayacağını söyledi. Yassıörende Darülaceze projesinin en buyuk mimarının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu vurgulayan Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Meclis’ten alınan kararla Kızılay ve Yeşilay statüsüne kavuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

“Yassiörende 150 bin, Kurtköy’de ise 500 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilmesi planlanan iki yeni Darülaceze’den ilkinin projesi için son aşamaya gelinmiş durumda. Bu projelerden ilki üçüncü havalimanına komşu olarak Yassiören’de inşa edilecek. ‘Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’ adını alacak proje, dört dönem mimarisinin izlerini taşıyacak. Yeni kompleksin giriş kısmı İstanbul’un fethinden sonraki 15’inci yüzyıl mimarisinden kesitler sunacak. Yönetim binası ve 2. Abdülhamid Han Araştırma Enstitüsü ise 19’uncu yüzyıl mimarisini yansıtacak. Misafirhaneler günümüz yatay mimari örneği olarak tasarlanırken, cami projesi ise ilk dönem Bursa mimarisinin izlerini taşıyacak. Yatağa bağımlı kimsesizlerin yeşili görmeleri için misafirhanelerin camları yerden tavana kadar uzanacak. Proje kapsamında en çarpıcı yeniliklerden birini de yağmur suyunun arıtılarak avlu içindeki kanallara verilecek. ‘Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri’nde rehabilitasyon merkezi, zihinsel engelli, psikiyatri tani birimi, servis birimleri, yoğun bakım ünitesi, yatağa bağımlı birimi, nostaljik köy kahvesi ile ergoterapi birimi yer alacak. Anfi, bin kişilik konferans salonu ve 150 yataklı otel ile çocuk merkezi de proje kapsamında hayata geçirilecek.”

 

Konsept 3Y

Mimar Ahmet Erkurtoğlu ise, “Darülaceze, bizi heyecanlandıran bir proje oldu. Projemizde, akıllı şehir konseptini uygulayacağız. Yani Sifir karbon salinimini sağlayacağız ve yağmur sularını artarak avlu içindeki kanallara aktaracağız. Yeşil alanların aģirlik kazandığı, bütün birimlerin birbiriyle koordinasyonunun kolayca sağladığımız projemizde ‘3Y’ diye tanımlanan, ‘yavas. yatay, yaşanabilir’ sehir konseptini hayata geçireceğiz. 250 milyon lira maliyetle hayata gececek yeni Darülaceze, Selçuklu mimarisi örnek alınarak inşa edilecek.”

Yorum Yap