Darülaceze Sosyal Yaşam Şehri Kuruluyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 yıl önce talimatını verdiği yeni Darülaceze için ilk kazma bu yaz sonu vurulacak.
23 yıldır, 30 bini çocuk, 100 bin kimsesizi ağırlayan 550 kişi kapasiteli
Darülaceze’ye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ek bir kampüs yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 yıl önce verdiği talimat üzerine başlatilan çalışmalarda son aşamaya gelindi.Selçuklu mimarisi örnek alınarak modernize edilen, Arnavutköy’e bağlı Yassiören Köyü’nde 160 bin metrekare alana yapılması planlanan projede, binalar 3 ve 4 kath olacak. Sadece otel bloku 7 katlı olarak tasarlandı. Kuşevlerinin dahi düşünüldüğü yeni Darülaceze’de, güneş ve rüzgar enerjisinden, yağmur sularından faydalanılacak. Şehir içerisinde elektrikli araçlar dışında başka araçlara izin verilmeyecek Böylece karbon salınımının minimum seviyede tutulması hedeflendi.
Yeni kompleks için açılan mimarlık yanşmasını kazanan AE Mimarlık‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkur toğlu, projeye yaz sonu start verileceğini söyledi. Konsepti ve projeyi hediye ederek, mimari açıdan ödeme talep etmediklerini söyleyen Erkurtoğlu, “Darülaceze, bizi heyecanlandıran bir proje oldu. 160 bin metrekarelik bir alan üzerine

Bahçesi, gölü ve kahvesi de olacak…
Dünyada bu projenin bir örneği Dolmadığını söyleyen Erkurtoğlu, 500 kişilik bir cami yapacaklarını ve gayrimüslim vatandaşlar için ayn bir yer inşa edeceklerini vurguladı. Tüm birimlerin zemin oturumunun 160 dönümlük arazisinin yüzde 20’sini kapsadığını belirten Erkurtoğlu, “Projenin yüzde 80’ini yeşil alan ve rekreasyon olarak ayırdık. Öyle bir plan yaptık ki binalar arasında sular dolaşacak. Botanik bahçesi olacak. Aynı zamanda bir gölet olacak ve göletin hemen başında bir köy kahvesi olacak. Bunun diğer binalardan farkı ise Selçuklu mimarisine göre değil de nostalji yaşanması açısından daha derme çatma yapacağız” dedi.
yatay mimariyi hayata geçirmemiz için önemli bir fırsattı bu. Projemizde, akıllı şehir konseptini uygulayacağız. Yani sıfır karbon salınımını sağlayacağız ve yağmur sularni antarak avlu içindeki kanallara aktaracağız. Projemizde, yatağından kalkamayan yaşlıların yeşili görmeleri ve hayata bağlı kalmaları için camlan yerden tavana kadar uzattık. Yeşil alanların ağırlık kazandığı, bütün birimlerin birbiriyle koordinasyonunu kolayca sağladığımız projemizde 3Y’ diye tanımlanan ‘yavas, yatay yaşanabilir şehir konseptini hayata geçireceğiz” dedi.

Dünya’da örneği yok…
250 milyon TL maliyetle hayata geçecek ve 1500 kişinin ağırlanacağı yeni Darülaceze’de; rehabilitasyon merkezi, zihinsel engelli, psikiyatrik tanil, yoğun bakım ile yatağa bağlı hastalar için birimler, amfitiyatro, 1000 kişilik konferans salonu ve konaklama tesisleri, sosyal hizmet şehri bulunacak. Planlama alanında, bakıma muhtaç çocuklara yatıh olarak hizmet verecek Çocuk Sevgi Evi’, ‘Çocuk Destek Merkezi’, “Yetiştirme Yurdu’, ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan yaşlılara huzurevi, engelli bireylere yönelik ‘Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri, gündüzlü olarak hizmet veren ‘Sosyal Hizmet Merkezleri’ için alanlar ayrılması planlanıyor. Darülaceze projesinde çalışanlar için de 1+1 ve 2+1 konutlar yer alacak. Proje bir gönüllünün bağışladığı arsa üzerine inşa edilecek. Projenin teslim tarihi ise 2020 yılı olacak.

 

Yorum Yap