“İzmir Kentsel Dönüşümde Örnek Olacak”

 ”Yeni konut İhtiyacı 100 bin adete çıkacak”

Izmir’de son dönemde gayrimenkul piyasasını canlandıran en önemli gelişme kentsel dönüşüm çalışmaları oldu. Kentsel dönüşümün Izmir’e olan yatırımcı ilgisini artırdığını belirten uzmanlara göre 2015’te 35 bin olarak hesaplanan İzmir’in konut ihtiyacının kentsel dönüşüm kapsamında 100 bine çıkması öngörülüyor. Kentsel dönüşüm projeleri kentteki konut fiyatlarının da artmasını sağladı. Kentsel dönüşümün yapıldığı bölgelerde yeni binaların metrekaresi eskilerine göre yüzde 50 değer kazandı. Bazı bölgelerde ise değer artışı 2 katını buldu. Türkiye’nin önde gelen inşaat firmalarının İzmir’e yönelmeleri ve kentteki kentsel dönüşümün uygulamalarıyla Izmir
gayrimenkul sektörü çok yakın bir zamanda İstanbul’dakiyle yarışır duruma gelecek.” Bu sözler Türkiye’nin önde gelen mimarlarından AE Mimarlık’ın kurucusu Ahmet Erkutoğlu’na ait.
Konut satış verileri de İzmir gayrimenkul piyasasındaki hareketliliği doğruluyor. TÜİK verilerine göre İzmir’de geçen yıl 77 bin konut satıldı. Türkiye’de en fazla konutun satıldığı 3’üncü il konumundaki İzmir’de 2016 sonunda ise yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen satılan konut sayısının 100 bini bulması bekleniyor.
Uzmanlara göre İzmir’de son dönemde gayrimenkul piyasasını canlandıran en önemli gelişme kentsel dönüşüm çalışmalar. Araştırmalar son 5 yılda İzmir genelinde konut fiyatlarının yüzde 45 arttığını gösteriyor. Yıllık konut fiyat artışı ise yüzde 10-15 seviyesinde gerçekleşiyor.
Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat da “İzmir’de konut fiyatlarındaki artışın en büyük nedeni kentsel dönüşüm projeleri oldu” diyor.
Kentsel dönüşüm projeleri ve yeni gayrimenkul yatırımlarıyla önümüzdeki dönemde İzmir gayrimenkul piyasasını oldukça parlak bir dönem bekliyor

TALEP CANLI
TUIK raporlarına göre 2015’te İzmir’de 77 bin konut satıldı. 2016 yılının ilk çeyreğinde ise kentte 25 bin konut satışı gerçekleşti. Geçtiğimiz eylül ayında da İzmir’de satılan konut sayısı 6 bini buldu.
EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Şube Bölge Müdürü Filiz Akkaya, İzmir’in bu yıl yurt içi ve yurt dışında yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılara rağmen gayrimenkul piyasasında verimli sayılabilecek bir yıl geçirdiğini belirtiyor.
İzmir’de 2015 Eylül sonu itibariyle 2014’ün aynı dönemine göre konut satışlarının yüzde 12 arttığını belirten Akkaya, kentteki konut satışlarının ise 2016 Eylül sonu itibariyle 2014’ün aynı dönemine göre ise yüzde 11,1 arttığını söylüyor. İzmir’deki konut kredi kullanımında da artış trendi yaşanıyor. 2016’ın haziran ayı itibariyle 6 aylık verilere baktığımızda İzmir’de yaklaşık 11 milyar TL’lik konut kredisinin kullanıldığı gözüküyor. 2015’in aynı dönemine göre yüzde 8,8 oranında artış gösteren İzmir’deki konut kredileri, Türkiye genelinin yüzde 7,3’ünü oluşturuyor.

100 BİNİ BULACAK
Türkiye genelinde en çok göç alan şehirlerden olan İzmir’de konut ihtiyacının ve arzının sürekli yukarı doğru bir ivme gösterdiğini belirten Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Celikkanat da İzmir’de bu sene 100 bin konut satışının gerçekleşmesini öngördüklerini belirtiyor.
Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş da İzmir genelinde ve özellikle kent merkezinde arsa üretme sıkıntısı olmasına rağmen bu yıl kentteki markalı konut projesi inşaatlarının hız kesmediğini ve giderek arttığını belirtiyor.
Konut satış rakamlarına bakıldığında İzmir’de her yıl yaklaşık 75 bin konutun el değiştirdiği ve bu satışların yarısına yakınının l’inci el satışlar olduğunu söyleyen Taş, “İstanbul ve Ankara’dan farklı olarak İzmir’de konut satış rakamlarının her yıl yükseldiğini görüyoruz” diye konuşuyor. Taş, aynı durumun 2017’de de devam etmesini beklediklerini belirtiyor.
Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat Çelikkanat da İzmir’in sahip olduğu dinamiklerle son yıllarda ticari gayrimenkullerin cazibe merkezi haline geldiğini söylüyor. Çelikkanat, “Yakın dönemde, İstanbul’da bulunan büyük şirketlerin bazılarının merkezlerini İzmir’e taşıyacaklarını öngörüyorum. Bu da Izmir’deki gayrimenkul fiyatlarının artmasına neden olacak” diyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BÖLGELERİ
İzmir eski ve niteliksiz yapı sayısının oldukça fazla olduğu, çok önemli bir ticaret ve cazibe merkezi. Bu nedenle kentsel dönüşüm kanununun sağladığı avantajlardan faydalanarak kentte deprem

“İZMİR KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK OLACAK”

“KADIKÖY’DEKİNDEN FARKLI”
İzmir’deki kentsel dönüşüm İstanbul’da özellikle Kadıköy’de yapılan kentsel dönüşümden farklı olarak İzmir Belediyesi’ne ait iletişim ve tanıtım merkezlerinde uzlaşma esas alınarak gerçekleştiriliyor. Dönüşüm alanlarında 5.393 sayılı kanunun 73. maddesi kapsamında belirtilen hak ve sahipleri ile sözleşmeler imzalanıyor.

BELEDİYE ÖNDERLİK EDİYOR

Hak sahiplerine teklif edilen konut tipi ve büyüklükleri, hesaplanan yeni inşaat hakları üzerinden belirleniyor. Dolayısıyla Izmir Belediyesi önderliğinde kentsel dönüşüm projeleri yürütülüyor ve bunun için de yarışmalar düzenleniyor. Yarışmada kazanan projeler ise uygulanıyor.

YARIŞMAYLA BELİRLENİYOR

Dolayısıyla İzmir’de yapılan kentsel dönüşüm belediye önderliğinde ve yarışma sonucu seçilen projelerle yapılacağından örnek bir kentsel dönüşüm uygulaması olacağını düşünüyorum.
“DÖNÜŞÜM ADA BAZINDA OLMALI”
Şu anda Istanbul’da özellikle Kadıköy’de yapılan adına kentsel dönüşüm dediğimiz binasal dönüşüm, parsel bazında gerçekleştiği için yanlış sonuçlar doğurdu. Kentsel dönüşümün parsel bazında değil, ada bazında olması lazım. Gerçek kentsel dönüşüm, Izmir Belediyesi önderliğinde yapılan kentsel dönüşüm olacak. Bu yüzden de Izmir’deki kentsel dönüşüm çalışması örnek alınmalı.

       

Yorum Yap