İflas Edenler Oldu…

Bağdat Caddesi’nde dönüşüm patlaması!

Kentsel Dönüşüm Yasası ile hızlı bir dönüşüm sürecine giren Bağdat Caddesi’ndeki projeler tam gaz devam ediyor. Halen süren 76 projede Mesa’dan Aydoğan İnşaat’a, İnanlar’dan Sadıkoğlu’na kadar çok sayıda şirket dönüşüm çalışmaları yürütüyor. Proje sayısının ve konut arzının giderek arttığı bölgede, kur artışlarının da etkisiyle, fiyatlar yüzde 30’lara varan oranda geriledi. İstanbul’un en prestijli caddesi olan Bağdat Caddesi ve civari en önemli markaların bir arada oldugu, dünyanin en ünlü dördüncü alışveriş caddesi konumunda, Kadıköy den Maltepe’ye kadar 14 kilometre boyunca uzanan Bağdat Caddesi, yaklaşık 7 kilometrelik kısmındaki butikleri, dükkånlan ve restoranlarıyla New York’un ünlü 5. Caddesi ve Paris’in Şanzelize Caddesi ile yansan bir özelliğe sahip.Kentsel dönüşümle birlikte İstanbul’da rantin merkezi haline gelen bölge, inşaat çalışmalarının en hızlı yürütüldüğü lokasyonlardan biri oldu. Bu süreçte 1960’lı ve 1970’li yıllarda yapılan konutlar, kentsel dönüşümle birlikte yenilenmeye başladı. Halihazırda caddenin çeşitli bölgelerinde konumlanan 76 projede Mesa’dan Aydoğan Inşaat’a, Inanlar’dan Sadıkoğlu’na kadar çok sayıda şirket dönüşüm çalışmaları yürütüyor. Proje sayısının ve konut arzının giderek arttığı
bölgede fiyatlar da gevşemeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda çok ciddi oranda artan konut fiyatlan günümüzde yüzde 30’lara varan oranda gevşemiş durumda. Bunda hızlı kentsel dönüşümle gelen arz fazlasının yanında döviz kurundaki artışın da etkili olduğu belirtiliyor.

SAHİL KISMI DEĞERLİ

İnşaat şirketlerinin kentsel dönüşüm projesi geliştirme konusunda bir Aydoğan, bu süreçte de mülk sahiplerine kira yardımlannin devam ettiğini, kira yardımı bedellerinin maliyetlere yüzde 13-18 arasında ek yük getirdiğini söylüyor.

İFLAS EDENLER OLDU

Sektör yetkilileri, kentsel dönüşümle birlikte rant merkezi olarak değerlendirilen Bağdat Caddesi’nde talebin üzerinde konut üretildiğini söylüyor. Bu süreçte kimi inşaat şirketleri iflas ederken kimilerinin de baska şirketlerle ortaklık yaptığı belirtiliyor. Önümüzdeki dönemde bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda doğru proje ler üretilmesi halinde proje satışlannin hızlanabileceğine dikkat çekiliyor. Stokta kalan konutların satışı için ise konut alicisinda ihtiyaç belgesinin oluşturulması gerektiği ifade ediliyor. Bölgedeki eski konut stokları göz önüne alındığında kentsel dönüşümün yaklaşık 20 yıl daha süreceğine de vurgu yapılıyor.
Bağdat Caddesi’nde, sosyo-kültürel özellikler bozulmadan yeni projelerin şekillendirilmesi çok büyük önem taşıyor. Ancak kentsel dönüşüm gerçekleşirken cadde ve civann daki yeni yapılanma içine giren parseller deki ağaçlar korunamıyor. Bir plan yaparken yeni yeşil alanların, yeni donatı alanlarının düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Mimar Ahmet Erkurtoğlu, “Maalesef cadde ve civarinda mevcut imar planına uymak zorunda olduğumuz, kapalı otoparklar yapmak zorunda bulunduğumuz için bırakın yeni donatı alanlarını parselde bulunan ağaçları bile koruyamıyoruz” diyor. birleriyle yarıştığı bölgenin sahil kısmı daha değerli bir bölge olarak öne Çıkıyor. Sahil kısmında metrekare fiyatları 5-6 bin dolar seviyesinde seyrederken, sahilden uzaklaştıkça metrekare satis fiyatlar 3-4 bin dolar seviyesine geriliyor. Denizden uzaklaştıkça konut fiyatları düşüyor.
Era Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Ozhan Atalay, Bağdat Caddesi’nin geçmişte zeminleri dükkan, üst katları ise konut olarak kullanılan bir yapıya sahipken günümüzde dünyaca ünlü markaların toplandığı bir cadde haline geldiğini, binaların tamamının işyerine dönüşmeye başladığı nı söylüyor. Kentsel dönüşümün bölgede tüm hızıyla devam ettiğini belirten Atalay, “Artan arz nedeniyle geliştirilen yeni projelerde fiyatlar gevseyecektir” yorumunu yapıyor.

 

“ARZ FAZLASI VAR”

Bağdat Caddesi’nde halen satışı süren projelerde de yüzde 30’lara varan oranlarda fiyat gerilemesi olduğu gözlemleniyor. Bu da hızlı kentsel dönüşümle birlikte ortaya çıkan arz fazlasına bağlanıyor.
Cadde ve çevresinde yaklaşık 30 yıldan bu yana 50’nin üzerinde konut projesi geliştirdiklerini belirten Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan, “Aslanpark, Istasyon Park, Aydoğanpark gibi projelerimizin satışta olduğu bu bölgenin dinamiklerini çok iyi biliyoruz. Son dönemde Bağdat Caddesi’nde olması gerekenden çok fazla bina yenilenince insanlar projelerin öne çıkmasını bekliyor. Ancak şu anda arz talebin önüne geçmiş durumda” diyor.

 

KOŞULLAR AĞIRLAŞTI

İrfan Aydogan, inşaat şirketleri arasında yoğun rekabetin yaşandığı bölgede müteahhitlerin mülk sahiplerine taşınma bedelleri, kira yardım bedelleri gibi birtakım harcamalarla çok ağır yükler altına girdiğini de vurguluyor. Bazen bir yıla kadar cıkan ruhsat süreci nedeniyle inşaatlara baş lamakta geç kalındığı için bina teslim sürelerinin uzadığına dikkat çeken

       

Yorum Yap