Kadıköy’de Dönüşüme 15 Kat Sınırı Geliyor!

 

Kadıköy’de dönüşüme 15 kat sınırı geliyor

 

Kadıköy’de dönüşüm yapan firmaların inşaat hakkını taban alanında değil yükseklikte kullandığı tespit edildi. İBB Meclisi, silueti korumak için binalara 15 kat sınırı getiriyor İstanbul’da kentsel dönüşümün yoğun olarak uygulandığı ilçelerden biri olan Kadıköy’de binalara 15 kat sınırı getiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (TBB) Meclisi’nin Kadıköy’de yüksekliğin serbest olduğu alanlarda yapılan projelerin genel olarak silueti olumsuz etkilediği gerekçesiyle 12 Şubat’ta aldığı karara göre, kentsel dönüşüm projeleri 15 kattan fazla inşa edilemeyecek 

 

Silüet etkileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne konuyla ilgili yapılan talepte, Kadıköy’de taban oturumunun 0.35, emsalin 2.07, yüksekliğin serbest olduğu alanlarda üretilen projelerde taban oturumunun 0.09-0.20’ye kadar indirilip, yapıların daha yüksek projelendirildiği, bunun da silueti olumsuz etkilediği belirtildi. Bu, Kadıköy’de firmaların binaların olurduğu alanı sınırlı tutup, mevcut inşaat hakkını dikeyde kullandığı anlamına geliyor. Yani bina daraldıkça, yükseklik artıyor. Talebi inceleyen Meclis Komisyonu, “Kentsel dönüşüm ve yenilemeye yönelik inşai işlemlerde kent siluetinin korunması için hazırlanmış olan teklif plan notunun ‘Plan onama sınırı içinde donatı alanı dışında kalan alanlarda yapılacak uygulamalarda maksimum yükseklikte 15 kat değeri aşılamaz. Bina yükseklikleri çevre yapılanma koşulları dikkate alınarak belirlenecek olup tescilli eser komşuluğundaki alanlarda ilgili koruma kurulu kararı doğrultusunda uygulama yapılacaktır” şeklindeki kararı oybirliğiyle aldı.

 

İnşaat alanı aynı kalacak

Karar, inşaat alanında herhangi bir kayıp anlamına gelmiyor. Ancak bölgede çalışan firmalar, dönüşümün olumsuz etkileyeceğini belirtiyor. Taban oturumunu daraltarak, binalarda yeşil alan için yer bıraktıklarını savunan müteahhitler, bu karardan sonra, yeşil alanların azalacağını ifade ediyor.

 

20 katlı bina 15 kata inmez

İSTANBUL İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, karar ile 13 ve daha fazla katlı riskli binaların yenilenmesinin imkansız hale geldiğini söyledi. Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, kentsel dönüşümün durma noktasına gelebileceğini belirtti. AE Mimarlık Başkanı Ahmet Erkurtoğlu da dönüşecek 20 katlı binanın 15 kata inemeyeceğini belirtti.

  

Yorum Yap