Kentsel Dönüşümün İstanbul’a Katkısı yok

 

Kentsel dönüşümün istanbul’a katkısı yok!

İSTANBUL-Son 2 yılda gerçekleştirdiği yaklaşık 300 kentsel dönüşüm projesiyle bir rekora imza atan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşümün İstanbul’a 50 senelik bir yük getirdiğini belirtiyor.

2015 yılını, Istanbul Kadıköy’de ağırlıklı olmak üzere 100 projeyle kapatmaya hazırlanan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşümün İstanbul’un kentsel dokusuna hiçbir katkısı olmadığına dair açıklamalarda bulundu. Yapılanın kentsel dönüşüm değil, binasal dönüşüm olduğunu belirten Erkurtoglu, “Afet Yasası sayesinde binalar sağlamlaştinliyor, depreme dayanıklı hale getiriliyor. Ama İstanbul’a ve özellikle de kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı Kadıköy’e baktığım zaman Kadıköy’ün eski çehresini yitirdiğini görüyorum. Her taraf şantiye alanına döndü. Yeşil alanlar beton yığınlarına dönüşmeye başladı. Aynı parselde bulunan 10 katlı binayı yıkıp yerine 12 katlı yeni bir bina yapmak kentsel dönüşüm değildir.” derken, kentsel dönüşümle birlikte Kadıköy’de ikamet edenlerin sayısının ve buna bağlı olarak da trafik yoğunluğunun artacağını ifade ediyor “Insan ve trafik yoğunluğu hesaplandığı zaman kentsel dönüşümde bu yoğunluğu kaldıracak altyapı, yol, yeşil alanlar ve rekreasyon alanın yaratılmıyor. Dolayısıyla İstanbul’un her tarafı maalesef beton yi ini haline gelecek. Yazın camlarımızı açtığımızda bile bir rüzgâr esintisi hissedemeyeceğiz. Çocuklarımıza yeni oyun alanlar yaratılmamış olacak. Umanim mevcut alanlar koruyabiliriz. Bunun için de imar yasasının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.” açıklamalarında bulunan Mimar Ahmet Erkurtoğlu, yanlış kentsel dönüşüm uygulamaları nedeniyle 50 sene sonra İstanbul’da yeniden bir kentsel dönüşümün zorunluluk haline geleceğini sözlerine ekliyor.

Geri dönüşümün lideri PET şişeler

İSTANBUL-Dünyanın sınırlı kaynakları 7 milyara ulaşan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Tüm dünya bu tehlikeli gidişata dur demek için kolları Sıvadı. Geri dönüşüme odaklanan ülkeler, ‘kullan-at alışkanlığının yerine tekrar kullan-geri dönüştür anlayışını geliştiriyor. Türkiye’de ise ‘sorumlu endüstri, sorunsuz çevre’ misyonu ile hareket eden plastik sektörünün geri dönüşüm iktisadi işletmesi PAGÇEV in verilerine göre 2014 yılında toplanan yaklaşık 10 milyar şişe ile ekonomiye 150 milyon liralık katkı sağlandı. Üretim, kullanım ve geri dönüşüm aşamalarında çevre için en avantajlı malzeme olan plastikler, bilinçli tüketilip geri dönüşüme yönlendirildiğinde gerçek değerine ulaşıyor ve ekonomiye olan katkısını artırıyor.

 

 

Yorum Yap