Konut Gibi Yapılarda Kısmi Olarak Yapılıyor…

AE Mimarlık Ahmet Erdinç Cam cephe tartışmaya açık bir konu. İçerideki fonksiyonlarınızı istediğiniz gibi sonradan da düzenleyebiliyorsunuz. Bu nedenle ofis gibi yapılarda tercih sebebi oluyor. Konut gibi yapılarda kısmi olarak yapılıyor.

Son yıllarda yapılarda neler değişti?
Son dönemlerde sizin de bildiğiniz üzere “Gated community” denen, güvenlikli siteler hayatımıza girdi. Kimisi “Daha güvenlikli oluyor” kimisi “Her şeyden soyutlanmış oluyorum” diyerek güvenlikli sitelerde oturmayı tercih ediyor. Ancak bu durum yaşam tarzımızı da etkilemeye başladı. Daha agresif, daha içe kapanık insanlar olmaya başladık. Bu tarz sitelerde, ne yazık ki insanların birbiriyle ilişkisi kalmıyor ve komşuluk ilişkisi ciddi şekilde zedeleniyor. Birçok şeyi etkiledi bu mimari yönelim. Herhalde bir 30 sene içerisinde bu sistem değişecektir. Yurtdışında da aynı süreçler yaşandı ve bitti.

Farklı yapı tipi için farklı cephe tasarımı konusunda nasıl bir yaklaşım sergiliyorsunuz?
Klişe cephe tiplerimiz yok. Çevre şartları, yaptığımız bina, kullanıcı istekleri… Bunların hepsinin yoğrulmasi sonucunda cephe tasarımlarımızı belirliyoruz. Mimar biraz terzi gibidir. Yani müşterinin istekleriyle, kendi sunabileceklerini ortak bir potada eritip uygulamaya koyar. Bu noktada müşterinin beklentileri neler? Yapının manzarası var mı? gibi soruları baz alıyoruz. Örneğin; yapı manzaraya yönelecekse daha çok camlı cepheleri tercih ediyoruz, odaları o yönde tercih ediyoruz. Cephelerde yapının kendi iç mekanıyla dış çevre faktörlerini bir araya getirecek şekilde saydam olan yerleri ve saydam olmayan yerleri ayırıyoruz.

Cam cephe konusunda nerede duruyorsunuz?
Cam cephe tartışmaya açık bir konu. İçerideki fonksiyonlarınızı istediğiniz gibi sonradan da düzenleyebiliyorsunuz. Bu nedenle ofis gibi yapılarda tercih sebebi oluyor. Konut gibi yapılarda kısmi olarak uygulanıyor. Kimi bölgelerde masif alanlar yapılıyor. Ofislerde ise günün getirdiği şeffaflık vurgusu gibi trendler sebebiyle hem de ofisin aydınlığını sağlamak için tercih ediliyor. Kamu yapılarında da olabildiğince cam cepheler kullanılıyor. Çünkü cam cepheler sayesinde gün ışığından daha fazla faydalanabiliyor.

Cepheye yönelik malzeme çeşitliliğini nasıl yorumluyorsunuz?
Türkiye’de olmayan malzeme ya da detay yok. Yurt disında ne varsa yurt içinde de aynı ürünleri ve hatta daha fazlasını bulmak mümkün. Ama malzemeleri doğru uygulayabiliyor muyuz kısmında hâlâ bazı soru işaretleri var. Yatırım hesaplamaları yapıldığında sıkıntı olmayan ancak uygulama noktasında çok fazla hata yapan proje mevcut. Böyle hatalara mahal vermemek için mimarın malzeme bilgisini iyi okuyabilmesi, inşaat mühendisinin malzemeyi doğru uygulaması, malzeme tanitimi yapan kişinin ürün hakkında doğru bilgi vermesi gerekiyor. Yaptığımız araştırmalar sonucunda görüyoruz ki, malzeme hataları daha çok uygulamayı yapan ustadan kaynaklanıyor ve bu uygulama yanlışlığının da ne yazık ki geri dönüşü bulunmuyor. Çünkü hata düzeltmek, ne yazık ki Türk inşaat sektörünün lügatında yer almıyor.

       

Yorum Yap